Close
תהלוכן האורן הדברה

תהלוכן האורן הדברה

תהלוכן האורן

מהו תהלוכת האורן ואילו השפעות הוא מייצר?

תהלוכן האורן הינו סוג עש בעל 5 דרגות זחל שהשערות אותן נושא מכילות רעלן Thaumatopina. רעלן אשר הינו בעל פוטנציאל היזק משמעותי מבחינה בריאותית וכן בעל השפעה מזיקה על עצי האורן שעלולה להיות מכרעת על עצי אורן צעירים ולגרום להשמדתם.

העשים הבוגרים בוקעים בסוף אוגוסט – תחילת ספטמבר, פעילי לילה וחיים ימים ספורים בלבד. הנקבה תטיל כ – 200 ביצים בשכבה אחת סביב מחטי האורן בצורת גליל רך וארוך המכוסה קשקשים מבריקים.

בדרגה הראשונה – הזחלים בוקעים מביציהם כעבור 6 שבועות מרגע ההטלה. לאחר בקיעתם טווים הזחלים מארג קורים דליל בו הם מתרכזים בשעות שאינן ניזונים.

בשלבים הראשוניים לחייהם הזחלים עדיין אינן נושאים את השערות הצורבות והם מחליפים תכופות את מקומם וטווים שוב ושוב את אותו הקן.

בדרגה השלישית – לאחר כ – 6 שבועות מרגע בקיעתם הם טווים קן קבוע – עד לגמר התפתחותם. בשלב זה הם מגיחים ממנו לאכילות ליליות. הקן משמש אותם לשמירה על חום גופם וגם להגנה מפני פגעי הטבע.

כשהזחלים יוצאים לאכול הם מאותתים זה לזה על התהלוכה באמצעות נענוע של חלק גופם העליון. כך מתחילה שיירת הזחלים לצאת כאשר ראש זחל נצמד לתחתית בטנו של זה שלפניו. הזחלים טווים קורים תוך כדי הליכתם כך שיוכלו להנחות אותם בדרכם חזרה.

עם סיום התפתחותם הזחלים יעזבו את העץ בדרכם להתחפרות באדמה בעומק 10-15 ס"מ, והפיכתם לגולם.

תהלוכן האורן משגשג ביערות אורנים בדרום אירופה ובדרום אמריקה, אם כי שינויי האקלים גרמו להתרחבותו לכל מדינות אירופה וגם לישראל.

תהלוכן האורן נחשב לחרק המסוכן המשמעותי ביותר ביערות אורן. הוא יכול להימצא בכל סוגי האורנים, אך יעדיף אורנים אקזוטיים ובעיקר שחורים.

נזקי תהלוכן האורן

נזקים רפואיים

שערותיו של זחל תהלוכן האורן מתפתחות בשלושת השלבים האחרונים ומתרבות במעבר הזחל מדרגה לדרגה. שערות אלו ניתקות בקלות ונישאות ברוח ועשויות לגרום לנזקים רפואיים חמורים בשל קיומו של רעלן המשתמר בשערה שנים רבות.

כתוצאה מחשיפה לרעלן תהלוכן האורן עשוי להיגרם גירוי באוזניים, באף ובגרון בבני אדם וכן תגובות אלרגיות עזות שבמקרים הקשים ביותר עלולות לגרום למוות כתוצאה מהלם אנפילקטי.

קיים סיכון גבוה לילדים באזורי בילוי ובתי ספר, ולכן יש להקפיד על הסברה לתלמידים להימנע ממפגשים כאלו עם תהלוכן האורן, כמו כן יש לדאוג להדברה מיידית במקרה שאובחנה נגיעות באזור.

חיות מחמד – רעלן הבא במגע עם הלשון עשוי להוביל לנמק ואף למוות.

נזקים לטבע

זחלי תהלוכן האורן ניזונים ממחטי האורן ומפרישים רעלן המחליש ומייבש את המבנה שלהם. בשל כך, קיימת סכנת יובש של העץ ובעקבותיה סיכון שריפה משמעותי באזורים מיוערים, הגבוה בהרבה אם זה חופף לתקופה יבשה. מה שהופך את תנאי השטח לדמויי בצורת, בשל היובש.

הדברת תהלוכן האורן

קיימות שיטות ריסוס ממטוסים וערפול על מנת להגיע לקני תהלוכן האורן הקיימים בצמרות העצים.  לשיטות אלה בעייתיות רבה מכיוון שהן הורגות מינים רבים אחרים החיים ביער.

לכן השיטה בשימוש חברת כדיר המדביר היא ניטור ואיתור הקנים בעזרת ריסוס נקודתי והזרקת חומרים משמרים לעץ שגם מדבירים את אורחיו הלא קרואים.

רצוי לטפל בקנים בשלבים הראשונים שלהם, כדי למנוע מהקנים המודברים ליפול בשל משקלם.  זאת בשל הרעלן בשערות הזחל המשמר אותם כפוטנציאל מזיק לסביבתם גם לאחר הדברתם.  כמו כן, ככל שתקדימו את ההדברה ברגע ההגנה על הצומח תהיה מהירה ואפקטיבית עוד יותר, זאת מכיוון שהזחלים עדיין לא מפותחים ולכן אינם מספיק חזקים. יחד עם זאת, ההדברה מספיק אפקטיבית לכל שלבי הזחל כך שנמנע מהם להפוך לפרפרים שיביאו את דור ההמשך.

הדברה ביולוגית

מיני צרעות שונים מתפתחים ביצי תהלוכן האורן וניזונים ממנו, ציפורים טורפות את הזחלים ופטריית קרקע משמידה את הגלמים. יעילות הדברה זו מוגבלת ולכן יש לשלב בהכרח גם שיטת הדברה קונבנציונאלית.

למחירון הדברה

חברת כדיר המדביר מתמחה בטיפול בתהלוכן האורן חייגו: 050-7705678