Close
צרעה פלכית הדברה

צרעה פלכית הדברה

צרעה פלכית הדברה

מראה חיצוני

אורכה של הצרעה הפלכית הוא כשלושה ס"מ. הצרעה הפלכית בעלת גוף שחור עם סימונים צהובים בעלת גוף דק עם "מותניים חוטים". "מותן חוט" הוא ביטוי נפוץ המשמש לזיהוי ההיצרות הגופנית המוחלטת בין בית החזה לבטן. הצרעה הפלכית מטעה בדרך כלל בשל ה"ז'קט הצהוב" השכיח שכן היא דומה מאוד למראה מינים אחרים.

התנהגות, תזונה והרגלים

הצרעה הפלכית בונה את הקן שלו במקומות מוגנים ונראה שהיא מעדיפה אזורים כהים ובטלים, כמו מרזבים מבניים, צלחות לווין, בתוך צינורות אוורור, בתוך גריל גז, חללים בקיר, מתחת לסיפונים ובתאי חשמל. בדרך כלל נבנים קנים חדשים בכל שנה, עם זאת, ידוע כי מין צרעה זה עושה שימוש חוזר באתרי קן ישנים. מחזור חיי הצרעה מתחיל כאשר גזע המלכות המופרות בשנה שעברה החל לבנות את אתרי הקן החדשים בראשית האביב. מלכות פוריות אלה מפקידות ביצה אחת בכל תא קן. הביציות שזה עתה הוטלו יבקעו בעוד מספר ימים ויחלפו משלב הזחל של הצרעה. הנקבה הבוגרת תאכיל את הזחלים הצעירים שלה שעסקים חלקי חרקים, כך שהזחלים יוכלו להמשיך להתפתח; להשלים את שלב הזחל והגולם; ולהיות נקבות עובדות סטריליות. בשלב זה בהתפתחות המושבה, המלכה מטילה ביצים מכיוון שיש לה עובדים רבים המספקים איסוף מזון, בניית קנים והגנה לקן. בתנאים סביבתיים מיטביים, ביציות הצרעה הופכות לבוגרות קצת פחות מ- 50 יום. ברגע שמגיע מזג אוויר קר, הזכרים והפועלות מתות והנקבות הפוריות מחפשות אתרים חורצים מדי. כמו בוגרי צרעות אחרים, הם אינם צורכים את טרפם, אלא ניזונים מצוף מפרחים ומנוזלים אחרים מסוכרים.

עוד מידע

צרעה פלכית היא מין פולשני ותוקפני, פרצה בסוף שנות השבעים. מאז, המין חדר למקומות רבים אך מכיוון שלצרעה יש לא מעט טורפים וטפילים טבעיים התפשטותה מתונה.

מכיוון שצרעה פלכית היא חרק מועיל שמטפל במזיקי חרקים ומשמשת להדברה ביולוגית, יתכן וכדאי להשתמש בכמה מאמצעי מניעה אלה לפני השימוש בקוטלי חרקים לבקרה:

מנע גישה לאתרי קן מועדפים על ידי תיקון חורים בקירות ובסדקים במרזבים והקרנת פתחי אוורור.

אם ברשותכם עצי פרי או שיחי פירות יער, הסירו פרי שנפל.

נקה ממתקים, שאריות מזון ומזון לחיות מחמד שלא נכלל.

שמור על מכסי אשפה סגורים היטב.

אם הקן לא יוצר מטרד לאנשים או לחיות מחמד, יש להשאיר אותו לבד עד שייכנס מזג האוויר הקר וניתן להסיר את הקן הנטוש בבטחה.

אם הדברה נחוצה, פנה אלינו לקבלת יעוץ ומומחיות ההדברה שלו במקום לנסות לבצע הדברה בעצמך. קן צרעות בטיפול עצמי יכול להיות מאוד כואב…

הדברה

הדברת הצרעה מתבצעת במספר שיטות, ריסוס של חומר דביק- במסגרת שיטה זו מרוסס חומר דביק לקן המונע את תעופתן של הצרעות וכך מונע מהן להביא אוכל אל המלכה. מספר ימים לאחר מכן יושמד הקן. הדברה באמצעות פיתיון מורעל המכיל בשר ומונח בסמיכות לקן כך נישא הפיתיון אל הקן והוא מושמד. כמו כן ניתן להשמיד את הקן ע"י ריסוס של חומרי הדברה כימיים היישר אל תוך הקן.

חברת כדיר המדביר מתמחה בהדברת צרעה פלכית. פנו לחברת "כדיר המדביר" עוד היום:

 בטלפון050-7705678

 או במייל  I0507705678@gmail.com