Close
עש המזון הדברה

עש המזון הדברה

עש המזון

עש מוצרי מזון, מכונה גם עש המטבח או עש המזווה, הינו מזיק המצוי בסוגי מזון שונים בעיקר במפעלי מזון, במאפיות או במטבחים מסחריים אחרים, אך הם הופכים נפוצים יותר ויותר בבתים  ומיובאים אליהם בדרך כלל במוצרי מזון יבשים, ובמיוחד במוצרי מזון לחיות מחמד הכוללים דגנים.

ישנם סוגים רבים של עש מוצרי מזון, הנפוצים ביותר הם עש הקמח ההודי (Plodia interpunctella) ועש המחסן (Ephestia elutella and cautella), שנמצאים בעיקר בדגנים מאוחסנים, דגנים, אגוזים ופירות יבשים, אך גם בקקאו ובמוצרי שוקולד. זן נוסף נפוץ פחות הוא עש הטחנה או עש הקמח הים תיכוני (Ephestia kuehniella) אשר, כשמו כן הוא, נקשר לכל סוגי הקמחים, הדגנים והמאפים.

מניעת עש קשה במקרים של הדברת עש מזון בשל הדרכים הרבות בהן הוא יכול לחדור לביתך. הדרך הטובה ביותר למניעה היא לוודא רכישת מוצרי מזון ממותגים מוכרים שכן הם יהיו בעלי בקרת האיכות הגבוהה ביותר למניעת התפשטות עש.

איך מאתרים את סימני הנגיעות בעש המזון?

חפשו סימני נגיעות: זחלים, קורים בתוך אריזות המזון ועליהן. מוצרים מבוססי דגנים כמו קמח, דגני בוקר, פסטה ותערובות אפייה הם חביבי העש לצד אגוזים וממתקים. עדיין ניתן למצוא עש גם בתבלינים, וזחלים על פחיות.

למעשה העש עשוי להיות באריזות סגורות לחלוטין ובמיכלים אטומים. עש יכול להימצא בכל אריזת מזון בבית.

איך נפטרים מהעש?

גיליתם עש בבית? תעיפו את כל אריזות המזון עם סימני הנגיעות לפח השכונתי בלבד.  אם יש לכם חיות מחמד, הקפידו לבדוק גם את האוכל שלהם. יש לנקות את כל הקופסאות הנגועות עם חומץ לא מדולל כדי להרוג את הזחלים.

בצעו ניקיון יסודי במטבח: שלפו את המדפים קרצפו את הארונות עם אקונומיקה שאבו אבק ממקומות מורכבים להגעה, תוך מתן תשומת לב מיוחדת לפינות, לתחתיות הארון המדף ולחומרת הרכבה. נקו היטב את הקירות, לוחות הבסיס, כותרות הארונות, הרצפה, התקרה והדלת (כולל הקצה הפנימי, הצירים והכפתור). לאחר מכן, נגבו את מדפי המזווה עם מים חמים וסבון ושטפו היטב את הרצפה.

יש לשאוב בעזרת שואב אבק בסמוך לפאנלים ברצפה, בכל איזור המטבח וכן בפינות הקיר הסמוכות לתקרה. בסיום הניקיון יש להסיר את שקית הוואקום ולהוציא אותה לפח האשפה השכונתי. (יש לשטוף את תא האבק אם השתמשת בשואב ללא שקית). זאת על מנת להיפטר מזחלי העש.

אם יש לכם מקום, הכניסו את מוצרי הדגנים והאגוזים למקפיא – הקור יהרוג את הביצים והזחלים שנותרו.

עדיין רואים עש? חזור על המזווה שלך וחפש מקומות שייתכן שהחמצת בניקיון הקודם שלך. האם יש קופסאות קרטון (פתוחות או לא פתוחות) בהן הן יכולות לחיות? פתחת את כל המיכלים האטומים? הסתכלת מאחורי תוויות הנייר על חטיפי ממתקים וצנצנות? האם הם יכולים להסתתר בתוך דפי ספרי הבישול? מה עם שקיות תה? האם בדקת היטב את כל הממתקים, הפירות היבשים והאגוזים שלך? האם בדקת את כל מוצרי המזון לחיות מחמד? בדקת ביסודיות את כל פריטי המזון שלא השתמשת בהם זמן מה? האם יש לכם יצירות אמנות לילדים הכוללות מוצרים מקמח? מה עם בצק משחק? תמשיכו לחפש שתבינו איפה הם מסתתרים.

לאחר הניקיון שביצעתם יש להזמין את חברת כדיר המדביר לביצוע הדברה למניעת נגיעות עתידית ולשליטה בחזרת העש למקרה שפספסתם.

לאחר הדברה וניקיון ניתן למלא מלאי מחדש במזווה.

כיצד להימנע מנגיעות בעש המזון?

כדי למנוע נגיעות עתידית, מומלץ לאחסן קמח, תערובות אפיה, שיבולת שועל ואגוזים במקפיא, או להקפיא פריטים אלה למשך שבוע לפני העברתם למזווה. פעולה זו תהרוג את כל הזחלים העשויים להיות במזונות הנקנים בהחנות, כך שלא יגרמו לנגיעות במזווה.

כמו כן, מומלץ לאחסן מזון בצנצנות או במיכלים אטומים אחרים. בדרך זו, אם אתה מביא אוכל מבלי משים מהמכולת שמכילה ביצים הביתה, העשים לא יוכלו לצאת מהצנצנת כשהם בוקעים, כך שיהיה לך רק צנצנת אוכל האחת לזרוק.

צמחים כגון: עלי דפנה, אזוביון, ארז ונענע ידועים כדוחים עש. ניתן למלא שקיקים באחד מהם ולפזרם במזווה כגורם מרתיע. יש לרענן אותם מדי פעם, כך שהם יישארו יעילים.

יש לנקות את המזווה בעזרת קרצוף יסודי מספר פעמים בשנה. מה שימנע מנגיעות ולהתריע בפניך על בעיות אפשריות לפני שהדברים יוצאים משליטה.

דאגו לתחלופה גבוהה במזווה ולניטור קבוע של נגיעות כדי לטפל בה בזמן.

פנו אלינו: 050-7705678

במייל: i0507705678@gmail.com