Close
הדברה נגד זבוב החול

הדברה נגד זבוב החול

זבוב החול
עובדות, זיהוי ובקרה
שם מדעי
פסיכודידאים משפחתיים; תת-משפחה Phlebotominae

איך הם נראים?

בוגרי זבובי חול הם זבובים קטנים – אורכם כ -3 מ"מ בלבד – והם בצבע זהוב, חום או אפור. יש להם חלקי פה ארוכים ונוקבים המותאמים היטב ליניקת דם מהמארח הנבחר שלהם. זבובי חול אוחזים בכנפיהם השעירות למראה בצורת V אנכית כאשר הם במנוחה, מאפיין המבדיל אותם מכמה זבובים קטנים אחרים. כמו כן, שש הרגליים של הבוגרים הן ארוכות במיוחד, והן ארוכות מגוף החרק.

התנהגות ומאפיינים:
זבובי חול נקביים הם ניזונים מדם, לא כך הזכרים. נקבות חייבות לצרוך ארוחת דם לפני שהן מסוגלות לפתח ביציות. עם זאת, גם זכרים וגם נקבות צורכים חומרים מזינים הקשורים לסוכר שמקורם בצוף צמח או דבש. מארחי זבובי חול משתנים מאוד. מינים מסוימים ניזונים משני יונקים וזוחלים וכן שפן הסלע בישראל ואילו לוצומיה שאנני, מין זבוב חול נפוץ בפלורידה ובמדינות חוף אחרות ניזונים מאיילים לבנים הזנביים, סוסים, חמורים, פרדות, בקר, חזירים, דביבונים, מכרסמים, ציפורים ובני אדם.

באופן כללי, עקיצות זבוב חול כואבות מאוד. מרבית הזבובים הנושכים בני אדם ניזונים בשעות הערב ובמשך כל הלילה. במקרים מסוימים, הזבובים יתקפו בשעות היום, אם הם מופרעים בזמן מנוחה. אתרי מנוחה בשעות היום כוללים חללים הקרובים לאדמה כמו חורי עצים יבשים, בולי עץ חלולים, כתרי עץ דקל וחופה של ג'ונגלי יערות גשם טרופיים וסוב-טרופיים. מקום נוסף שנמצא בדרך כלל למנוחת שעות היום הוא בתוך הבית.

זבובי חול מתפתחים על ידי מטמורפוזה מלאה, מה שאומר שהם עוברים ארבעה שלבים התפתחותיים: ביצה, זחלים (זרע), גלמים (פקעת) ובוגר. זבובי חול משלימים את מחזור חייהם תוך 1-3 חודשים, תלוי במין זבובי החול ותנאי הסביבה שלהם. נקבות בוגרות של זבוב חול מטילות כ – 30-70 ביצים המונחות באופן יחודי בקבוצות קטנות על משטחים לחים כמו אדמה באזורים מוגנים עם לחות גבוהה וחומר אורגני גבוה. בדרך כלל ביצים בוקעות כשבועיים לאחר ההפרייה. שלב הזחל עשוי להימשך לא יותר משלושה שבועות עד שהבשיל, אך עשוי גם להיות ארוך יותר אם הזחלים נמצאים באזור בו עליו לשרוד מזג אוויר קר. לפני הכניסה לשלב הגולם, הזחלים מפסיקים להאכיל מהחומר האורגני בסביבתם ומחפשים אתר יבש יותר מאשר בית הגידול הזחל שלהם. שלב ההתגלמות נמשך בדרך כלל 1-2 שבועות. לאחר התגלמותם, הבוגרים מתפזרים בלילה כשהזכרים מתפזרים לפני הנקבות.

רבייה
באופן כללי, נקבות זבובי חול חייבות לצרוך ארוחת דם כדי לפתח ביציות.

סימנים של פגיעות זבוב חול
הופעתם של זבובי חול ועקיצותיהם הכואבות שיכולים לגרום לזיהום משני הם הסימן הנצפה לרוב לתופעה. כמו כן, עדויות לבעיות בזבוב חול כוללות שכיחות של מחלות אנושיות ובעלי חיים המועברות על ידי עקיצות זבוב חול.

הפצה
זבובי חול מופצים ברחבי העולם. עם זאת, על סמך מינם, התפלגות מסווגת כעולם ישן או זבובי חול חדשים. הסוגים לוצומיה, ברומפטומיה ווריליה מופיעות במדינות העולם המפותחות ואילו  פלבוטומוס וסרג'נטיומה מופיעות במדינות העולם השלישי. לוצומיה תופסת את טווח ההפצה הגדול ביותר במדינות העולם המערבי.

עוד מידע
מחלות זבובי חול מועברות על ידי נשיכה של זבובי חול נקביים נגועים באזורים רבים בעולם. כמה מהמחלות החשובות יותר המועברות על זבוב חול כוללות:

לישמניאזיס / שושנת יריחו – עורית
לישמניאזיס / שושנת יריחו – קרביים
קדחת זבוב חול
מחלת גזע
קדחת פפטאצ'י
נגיף stomatitis Vesicular

שליטה שטחית גדולה בזבובי חול קשה מאוד לבעלי בתים וקהילות שכונתיות קטנות בגלל האופי הסמוי והקריפטי של זבובי החול. כאשר זבובי חול הופכים לבעיה, יש לפנות לעירייה. אם זו אינה אופציה, הקפד ליצור קשר עם איש המקצוע שלך לניהול מזיקים שיכול לבצע בדיקה ואז לפתח תוכנית לביצוע בקרת זבוב חול בקנה מידה קטן ברחבי הבית או העסק שלך.

ניתן להשיג מניעת עקיצות זבוב חול באמצעות בגדים שטופלו בפרמיטרין. שמירה על עור חשוף מכוסה בבגדים מועילה במיוחד בעת שהייה בשטח נגוע.

חברת כדיר המדביר לשירותכם ב 050-7705678 או במייל i0507705678@gmail.com