Close

הרחקת עטלפים

 הרחקת עטלפים

עד כמה שהם עשויים להיראות מאיימים, עטלפים אינם מסוכנים ואף ביישנים. יחד עם זאת הם בהחלט עשויים להוות מטרד. הבנת התנהגותם תעזור לך לשמור על סביבת הבית שלך נקייה מעטלפים תוך שהיא מאפשרת להם למלא את תפקיד הדברה שלהם בשרשרת המזון.

מאפיינים פיזיים

כל העטלפים הם בעלי צורה כללית זהה ומבנה כנפיים עם רשת.

העטלפים הגדולים יותר עשויים לשאת מוטת כנפיים של עד מטר וחצי ומשקל של קצת יותר משני קילו. הסוג הקטן יותר (המכונה "מיקרו-עטלפים") עשוי להיות מוטת כנפיים של כשישה אינץ 'ומשקלו פחות מאונקיה אחת.

מעוף של עטלף הוא ספורדי וסוחף יותר מתנועות של ציפור.

הפנים עשויים להיראות כמו של צ'יוואווה.

חלק ממיני העטלפים חיים יחד במושבות שנעות בדרך כלל בין 100-1,000 עטלפים. אחרים הם בודדים וחיים לבד. יותר מ -1,200 מינים התגלו ברחבי העולם.

מעגל החיים

קיים איזון בין קצב הרבייה האיטי של עטלף נקבה (אחד עד שני גורים, בכל שנה) לבין חייו הארוכים למדי של עטלף (עד 20 שנה). בשל כמות הוולדות הקטנה יחסית ובשל טורפים כמו נצים, ינשופים ואפילו נחשים, אוכלוסיותיהם מועדות למספר דליל או להכחדה.

עונת ההזדווגות מתרחשת במהלך הסתיו, עם זכרים ונקבות שנפגשים כדי להתרבות באתרי קינון. לאחר לידת הגורים במהלך האביב, קבוצות מתאחדות כדי ליצור מושבות אימהיות. האימהות עוזבות בלילה למצוא אוכל ומים וחוזרות אחר כך לגוריהן. הגורים עפים אחרי חודש, בדרך כלל בקיץ. מכיוון שהצעירים אינם רגילים לעוף ואינם מכירים את האזור באופן כללי, הם אלו הסבירים ביותר לסטות למגורים אנושיים.

הבנת התנהגות של עטלף

רוב העטלפים בצפון אמריקה הם טורפים טבעיים לחרקים. העטלף הנפוץ עשוי לאכול עד 600 יתושים ומעלה בשעה – או כמעט מחצית ממשקל גופו בחרקים במהלך לילה בודד מה שבהחלט תורם להדברה ביולוגית יעלה בשדות חקלאיים.

לעטלפים מעין סונאר המאפשר להם לצרוח ולהאזין להד כשיטת ניווט בלילה כדי להימנע מחפצים ולאתר אוכל.

עטלפים הם היונקים היחידים שיכולים לעוף. בשל אופי פעילותם הלילית, ניתן לראות אותם רק בין הערביים לשחר. אם עטלף עף לביתך בשעות היום, הוא יהיה מופתע כמוך – וירצה למצוא יציאה.

למה עטלף נמשך אל הבית שלך?

  1. בשל קרבה למקורות מזון. עטלפים אוכלים חרקים כמו יתושים ועשים, כמו גם כמה סוגים של צמחים ופירות.
  2. הבית / או האזור שלך מציע מקלט שימושי. מיקומים חשוכים ומוצלים היטב נותנים לעטלפים מקום לשהות בו תלויים הפוך במהלך היום. אתרי מגורים מקורים יכולים לכלול שטח בעליית גג, מחסן, חללי גג, מרפסת ואפילו ניקוז על הגג. מקומות חיצוניים הינם מערות, חללים חלולים בעצים, מנהרות ומתחת לגשרים. עטלפים זקוקים לפתח של חצי סנטימטר ומעלה כדי להיכנס.
  3. עטלפים אוהבים טמפרטורה חמה ולחות גבוהה. יצורים אלה חיים בכל רחבי העולם במגוון גאוגרפיות: יערות, הרים, שטחים חקלאיים וערים. מעטים האזורים בעולם בהם עטלפים אינם נוכחים.

התנהגות עונתית

מינים שונים של עטלפים מתנהגים בעונות השנה בדרכים שונות, וקיצוניות הטמפרטורה משפיעה על חייהם.

חוֹרֶף

יש עטלפים שמתמקמים בתרדמת שינה תוך שהם חיים על השומן שצברו במהלך השנה. עטלפים יתקבצו כמושבות באותו מיקום מדי שנה כדי לשמור על חום הגוף. אתרים אלו נעים בין אסמים בעליות גג למערות ומנהרות. התנהגות זו אינה חלה על כל העטלפים. חלקם יעופו דרומה – עד 200 ק"מ – כדי לבלות את החורף באקלים טוב יותר.

אביב

מושבות חדשות ממוקמות כאשר אמהות מאכילות את גוריהן שלהן ומכינות אותן לעוף משם. לאחר חודש אחד בלבד, הגורים ימריאו. כפי שצוין קודם לכן, עטלף צעיר עלול לרפרף לבית במקרה מכיוון שהוא עדיין לא יודע על האזור.

קיץ וסתיו

כצפוי, לא תראו עטלפים בשעות האור. הם מסתתרים בתוך מבנים או מקומות מחסה טבעיים מפני השמש והטמפרטורות הגבוהות. עונת ההזדווגות מתחילה כשהימים מתחילים להתקרר.

מיתוסים על עטלפים

מיתוס: עטלפי ערפדים מוצצים דם אנושי.

עובדה: למרות שעטלפי ערפדים כן מוצצים דם, זה מצבאים ובקר.

מיתוס: עטלפים עיוורים ומכאן הביטוי "עיוור כעטלף".

עובדה: עטלפים הם בעלי ראייה תקינה, אך משתמשים בהדים מצווחותיהם כדי להנחות את דרכם בלילה.

להרחקת עטלפים מקצועית, פנו אלינו: 050-7705678 או דרך צור הקשר