Close
הרחקת יונים

הרחקת יונים

הרחקת יונים מקצועית מבוצעת במגוון צורות הכוללות דוקרנים, חוטים, רשתות ומגלשות

קשה להיפטר מיונים מכיוון שליונים אינסטינקט ביתי הגורם להן להרגיש קשורות לאתרי הקינון שהוקמו. בנוסף, זוגות מזדווגים יכולים להפרות ביצים עד ארבע פעמים בשנה, כך שבעיית יונים קטנה עלולה להפוך במהירות לאסון סביבתי. הסרת הקנים לא תפתור את הבעיה מכיוון שיונים יכולות להטיל ביצים על משטחים חשופים במידת הצורך. למרבה המזל, קיימים כיום פתרונות רבים להרחקת היונים מביתכם.

בעיות הנגרמות על ידי יונים מקננות

יונים הינן סוג נפוץ ביותר של ציפורי מזיקים וגורמות למגוון בעיות במגוון שטחים כגון: בניינים, שדות תעופה, מתקני ייצור, תחנות כוח וגגות חנויות, משרדים ובתים. מכיוון שלשלשת יונים מכילה חומצת שתן, היא מאוד מאכלת, ולכן עשויה לגרום  לנזק רב תוך זמן קצר. בעיית היונים אחראית לנזק של מיליוני דולרים רבים מדי שנה באזורים עירוניים.

להלן בעיות נפוצות הנגרמות כתוצאה מקינון יונים:

במקרה של עסק – פגיעה קשה בתדמית העסק.

פסולת יונים עלולה לגרום לנזקי צנרת על ידי חסימת מרזבים ונקזים.

ריחות יונים גורמות לעיתים קרובות נזק רב ליחידות מיזוג אוויר ומכונות גג אחרות.

פסולת יונים יוצרת משטחים מסוכנים המובילים לאחריות להחלקה ונפילה.

חיידקים, חומרים פטרייתיים הנמצאים בצואה של יונים עלולים להוות סיכון בריאותי.

פתרונות למניעת יונים: קוצים של יונים, רשת, אמצעי מניעה ועוד

מכיוון שמניעת יונים יכולה להיות קלה יותר מאשר הרחקת יונים, בחברת כדיר המדביר נמליץ לכם לפתור את הבעיה עוד לפני שהחלה כך שתגרמו ליונים להעדיף מקומות קינון אחרים.

אם ברשותכם כבר מקננות יונים, הדבר הראשון אותו יש לבצע הוא הוצאת כל מקורות המזון והמים מהאתר. עם זאת, יהיה עליכם לנקוט בצעדים נוספים בכדי לשלוט בבעיית יונים מבוססת. נציע לכם מספר פתרונות להרתעה ולהרחקת יונים, החל מקוצי יונים ועד רשתות להרחקה. עם המוצרים הנכונים להדברת יונים, המותאמים לאתר המדויק שלכם נוכל לפתור כל בעיה של יונים לתמיד.

קיימות עשרות אפשרויות שונות להרחקת יונים וציפורים אחרות ממבנה או מתקן. הרעיון הוא ליצור מחסום או מכשול אחר שימנע פיזית את הציפור להיכנס לחלל מוגדר.

כשאנשים הסובלים מהבעיה שואלים אותנו על "איך להיפטר מיונים" ו"מהי השיטה היעילה ביותר", אנו בדרך כלל עונים כי השימוש באפשרויות השליטה על היונים השונות יכול לנוע בין יעיל ביותר לבין ללא השפעה כלל, תלוי באתר המיועד לטיפול ובנסיבות.

באופן דומה, העלויות יכולות לנוע בין טריוויאלי למופרז. לדוגמה, רשת לכיסוי הנמכרת בתחנת דלק עשויה להיות הפתרון המושלם והחסכוני עבור האתר המטופל, ואילו אותה רשת לכיסוי פנים של מטוסים עשויה להיות לא רלוונטית.

ישנם פרויקטים קטנים וגדולים, לכל אחד פתרון מומלץ אחר, חלקם יעילים יותר מאחרים. כאמור, הרבה ייקבע על ידי האתר ונסיבותיו.

להלן סקירת פתרונות להרחקת יונים

דוקרני יונה

קוצים/דוקרנים הם כנראה האופציה הנפוצה והזולה ביותר להוצאת יונים. בהסתכלות מהירה סביב ניתן למצוא קוצים מודבקים למבנים ומתקנים רבים ושונים. קוצים אלו לרוב מיוצרים ברצועות, ופועלים על יסוד  ההנחה שיונים אינן יכולות לנחות בקצוות המחודדים של הדוקרנים.

דוקרנים הם אסטרטגיה מצוינת להרחיק את היונים מאזורי השטח – משטחים צרים שבהם היונים אוהבות מוטות ומתבוננות במתרחש למטה. למשל, מסילה צרה במרפסת. רצועת דוקרן עשויה לייצג את הפתרון הזול המושלם בכדי להרחיק את היונים מהמעקה ולהשאיר את המרפסת שלכם נקייה.

הדוקרנים מגיעים במגוון צורות וחומרים – בוטה או מחודדת, נירוסטה או פלסטיק, בהתאם לצרכים המדויקים של הלקוח.

דוקרנים מעניקים מענה נקודתי בלבד. ולכן אם המטרה היא למנוע קינון במיקום נקודתי אז הפתרון נמצא. חשוב לדעת, שדוקרנים יעבירו את היונים למיקום אפשרי קרוב אחר ולכן זה לא פתרון מתאים לכלל המבנה.

חוטי יונים

אלטרנטיבה לדוקרנים היא חוטים נגד ציפורים. חוטים אלה מותקנים באזורי קינון או נחיתה בכדי לגרום להם לאי נוחות לציפורים. המערכת מחוברת לעתים קרובות עם קפיצים, המערכת מיועדת ליצור אזור נחיתה לא יציב.

ישנה גם אפשרות להתקין את החוט בצורת סליל כדוגמת גדר תיל או אפילו חוטים נעים בכדי להפוך את האזור לא נוח או בלתי נגיש לציפורים.

במקרים קיצוניים, ניתן להתקין מערכת רשת תיל שמונעת מציפורים גדולות יותר, כמו שחפים או אווזים לנחות על גג או גוף מים.

מערכות הלם לציפורים

חידוש טכנולוגי ואלטרנטיבה לדוקרנים, מסלול הלם מתגבר על הרבה מהמגבלות של רצועות דוקרנים. מערכת הלם פועל על אותו עיקרון כמו גדר חשמלית ומספקת טלטלה קטנה לרגלי היונים כדי שהמשטח לא יהיה נוח.

המערכת מותקנת בצורה של מסלול מחושמל בעל פרופיל נמוך ותואמת למשטחים ותצורות רבות ושונות. ישנם שני חוטים העוברים במסלול. כאשר היונה מחברת בין שני החוטים, הם מקבלים טלטלה ולומדים לא לנחות או לעמוד על המסלול. ההלם אינו כואב או פוגע בציפורים.

הספק למערכות אלו משתרע על פני כל האפשרויות – תקע, סולארית ומופעל באמצעות סוללה.

יתרון מרכזי על פני פתרונות אחרים הוא נראות נמוכה. מסלול הלם כמעט בלתי נראה מלמטה למתבונן באקראי.

רשתות נגד יונים

רשתות מייצגות את פתרון הזהב כדי להוציא פיזית ציפורים. קל להבין מדוע טכניקה זו מייצגת את השיטה היעילה ביותר להדרת ציפורים מאזור מסוים. בהתקנה מקצועית, רשת יוצרת מחסום פיזי בין האזור בו ממוקמות הציפורים לבין האזור בו לא רוצים. רשתות נגד יונים עשויות גם לייצג את היקר מכל האופציות, והיא אינן מתאימות לכל האתרים והנסיבות.

רשתות משמשות בדרך כלל לאזורים סגורים או סגורים למחצה, פתחים או תצורות במבנים מסחריים, מבני קורות פתוחים, רציפי העמסה, חזיתות, חצרות, גשרים, מרפסות, שלטי חלונות ראווה וכו'. החומרים הם בדרך כלל התקנת חוט פוליאתילן ונירוסטה. לרשתות מתחברת מערכת כבלים המחזיקה את הרשת במקום.

למרות שהרשתות עשויות להיות יעילות ביותר, הן אינן יכולות להיות פתרון ליונים באתרים גדולים יותר, מכיוון שהעלויות גבוהות מאוד.

מגלשות להרחקת יונים

אולי הטכניקה הישירה והכי פחות יקרה להרחיק יונים מדף היא "מגלשה" מפלסטיק. מה שמגלשה עושה זה לשנות משטח ישר  לזווית של 45 מעלות. יונה לא יכולה לנחות בזווית של 45 מעלות ומוצאת במהירות מקום אחר ללכת אליו. המגלשה עשויה מפלסטיק.

כמו כל טכניקות ההרחקה האחרות, בסופו של דבר מגלשה כזו פשוט תעביר את הציפור / היונה למיקום נוח אחר במבנה. אם זה לא מספיק ייתכן שתצטרך לשקול אסטרטגיות הפחתה כדי להפחית את מספר העופות לרמה מקובלת.

אלטרנטיבות נוספות לשליטה על יונים:

– שיטות הפחתת אוכלוסיות יונים: ירי, מלכודות והדברה ביולוגית באמצעות עופות דורסים.

להרחקת יונים מקצועית צרו קשר