Close
הדברה לחשופיות

הדברה לחשופיות

כיצד להיפטר משבלולים בגינה?

 8 שיטות הדברה אורגנית:

חשופיות הינם שבלולים חסרי קונכייה ומהווים אחד ממזיקים בגינה השכיחים ביותר, אם כי בניגוד לרוב היצורים האחרים שניתן למצוא בגינה, הם אינם חרקים. במקום זאת, שבלולים הם רכיכות יבשות המזכירות יותר צדפות מאשר חיפושיות או זחלים. השבלולים עושים נזקים רבים בגינה הכוללים שבילי רפש, עלים פגומים ושתילים חסרים.

בחשופיות נטפל באמצעות הדברה אורגנית יעילה. ההדברה ניתנת לניהול ומחיר סביר ביישום הטיפים הבאים:

מדוע השליטה בשבלול בגינה מאתגרת כל כך?

מרבית מיני השבלולים ניזונים מפסולת צמחים ובעלי חיים שנרקבים. אבל, ישנם קומץ מינים של שבלולים שמעדיפים לאכול חומר צמחי חי, מה שהופך אותם לאימת הגננים והם יכולים לגרום לנזק משמעותי.

שליטה בשבלולים באופן אורגני דורשת טכניקות נכונות.

שלא כמו חלזונות, שבלולים אינם נושאים קליפה על גבם. במקום זאת, יש להם לוח קטן דמוי אוכף שנקרא מעטה. מכיוון שאין להם הגנה על קליפה, שבלולים נוטים לאכול בעיקר בלילה או בימים גשומים, כאשר הם מוגנים מפני השמש. במהלך היום הם נוטים להסתתר מתחת לסלעים או במקומות חשוכים ולחים אחרים.

הדברת חשופיות עשויה להיות מורכבת מכיוון שפעמים רבות הבעיה לא מאובחנת נכון מכיוון ששבלולים ניזונים בעיקר בלילה. כך גננים נוטים להבחין בצמחים הפגועים, אך הם לא מוצאים את האשם כאשר הם מחפשים בגינה במהלך היום. לכן, הגורם לנזק הופך לתעלומה והגנן עשוי לבחור לרסס את הצמח בקוטל חרקים כללי בניסיון להרוג את החרק, שהינו חסר תועלת, נגד רכיכה כמו שבלול.

איך נראים נזקי השבלול?

שבלולים ידועים לשמצה בהשמדת שתילים צעירים וצמחים רבים בעלי עלים רכים שונים. להלן כמה סימנים מובהקים לקיומם של שבלולים:

 • אם אתה יוצא לגן בבוקר ולא נותר דבר מהשתילים שלך מלבד שאריות עלים וגבעולים, כנראה שהשבלולים אשמים.
 • חורים עגולים ומושלמים בעגבניות, תותים ופירות רכים אחרים יכולים להצביע גם על קיומם של החשופיות.
 • חורים מרופטים בקצוות העלים ובמרכזם הוא סימן נוסף לשבלולים.
 • שבילי סליים על צמחים, קירות, סלעים או מאלץ הם עוד סימן מעיד על צרות שבלול.

שתילים לעוסים הכוללים צלעות באמצע שנותרו הם סימן לבעיות שבלול.

איך שבלולים ניזונים ומתרבים?

פיות שבלול מרופדים בשיניים זעירות דמויות פומפיה המגרסות רקמת עלים לפני שמעכלות אותה. סוג זה של הזנה יוצר חורים עם קצוות משוננים, ולא חורים בעלי קצוות חלקים שמותירים לעיתים קרובות חיפושיות או זחלים הלועסים עלים. שבלולים נעים על שביל ריר מופרש המשמש גם להגן על גופם מפני התייבשות וגם למסור לשבלולים אחרים על נוכחותם.

רוב מיני שבלולים הם הרמפרודיטים, כלומר יש להם איבריי רבייה זכריים ונקביים. למרבה המזל, שבלולים אינם מסוגלים להפרות את עצמם, ולכן עליהם למצוא בן זוג. הזדווגות השבלול ממש מרתקת, במיוחד של שבלולי הנמר. ההזדווגות כוללת זוג איברי רבייה כחולים זוהרים בלילה בזמן שהם תלויים באוויר על חוט ריר.

כל שבלול מסוגל להטיל מאות ביצים במהלך חייו, כאשר הביצים מוטלות בצבר של כ- 30. הביצים מוטלות באדמה לחה, מתחת לכיסוי, סלעים, או מתחת לגזרי העלים. הם יישבו רדומים אם מזג האוויר חם מדי, יבש מדי או קר מדי, ומחכים לרגע הנכון לבקוע. מגורים באזור גשום מגבירים את נוכחות החשופיות.

איך להיפטר משבלולים /חשופיות בגינה: 8 שיטות אורגניות – עשה זאת בעצמך

 1. מניעת נזקי השבלול בעזרת שינוי בגינה.

אסטרטגיה ראשונה זו אינה כוללת מוצרים, מלכודות או חסמים. במקום זאת, היא כרוכה בשינוי פעולות המתבצעות בגינה.

טכניקות למניעת שבלולים כוללות דברים כמו:

 • הימנע משימוש בערימות קש, חציר, וכיסויי עץ מגורדים ובחר במקום קומפוסט או תבנית עלים.
 • הימנע מהשקיית הגינה בשעות מאוחרות של היום. מאחר שבלולים (וביציהם) משגשגים בתנאים רטובים, יש להשקות רק בבוקר כך שהגן מתייבש עם רדת הלילה.
 • עבור מהשקיית ממטרה להשקיה בטפטוף המכוונת למים באזור השורש ושומרת על עלים צמחיים.
 • טפח צמחים עמידים לשבלולים. שבלולים לא אוהבים צמחים עם עלווה מחוספסת או פרוותית כמו עשבים נפוצים רבים.
 • שבלולים הם אוכל מועדף על טורפים רבים ושונים. עודד ציפורים, נחשים (לא ארסיים…), לטאות, קרפדות, צפרדעים וחיפושיות קרקע למצוא מחסה בגינה שלך.

נחשים הם שליטה נהדרת בשבלולים אם אתם מוכנים להכיל אותם בגינה שלכם…

 1. הפסיקו להשתמש בחומרי הדברה על הדשא.

זחלי גחליליות הם אחד הטורפים הנפוצים ביותר של שבלולים שזה עתה בקעו, והנחת חומרי הדברה סינטטיים על הדשא שלכם לא רק הורגים את החרקים "הרעים", אלא גם הורגים חרקים מועילים, כמו גחליליות, שחיים במדשאה ועוזרים לכם לשלוט במזיקים כמו שבלולים. במקום זאת, עברו לטכניקות טיפול אורגני במדשאות ותנו לחרקים הטובים הללו לעזור לכם בהדברה ביולוגית.

 1. מלכודות שבלולים באמצעות לוחות.

הניחו לוחות 2 × 4 בין שורות היבול (בעיקר בגן ירק) עם רדת החשכה ואז למחרת אחר הצהריים, כאשר השבלולים תפסו מחסה תחתיהם כדי להימנע מהשמש, הפכו את הלוחות ואוספו את השבלולים או גזרו אותם לשניים בעזרת מספריים חדים. ניתן גם ללכוד אותם בקלות מתחת לקליפות אבטיח הפוכות המוצבות ברחבי הגן.

 1. השתמש בצמר כדי לשלוט בשבלולים.

מרקם הצמר דוחה שבלולים. הם לא אוהבים לטפס מעל המרקם הגס. כדורי צמר טבעיים ייעודיים הנמרחים סביב בסיס הצמחים הרגישים ואז מושקים מתרחבים במהירות ויוצרים שטיח צמר עבה שדוחה את השבלולים ומונע מהם לטפס מעליו. הפתרון מחזיק זמן רב ואף יכול לסייע בדיכוי עשבים שוטים.

 1. לחימה בשבלולים עם נחושת.

נחושת יוצרת הלם חשמלי קל לשבלול במגע עם הפרשתו. ניתן להשתמש ברצועות נחושת, סרט קלטת או רשת כדי להרחיק שבלולים מערוגות הגן.

 1. הקימו מלכודת שבלולים.

תאמינו או לא, תוכלו להכין גדר חשמלית לשבלולים סביב צמחים. הגדר פועלת על סוללת 9 וולט ויוצרת זרם לשבלולים כאשר הם באים במגע עם הגדר. זה לא יפגע בבני אדם או חיות מחמד וזו דרך נהדרת להגן על ערוגות גינה.

7.מלכודת בירה.

הכינו מלכודות פיתיון בירה. מלאו כלי פלסטיק בבירה שחורה. השמרים בבירה מושכים אליהם שבלולים שנופלים פנימה וטובעים. זה עובד, אך לא אסתטי במיוחד… לכן, הקפידו לרוקן את המלכודות ולהחזיר אותן מדי יום.

 1. השתמשו בפיתיון שבלול אורגני.

כאשר בוחנים כיצד להיפטר משבלולים בגינה, פיתיון שבלולים אורגני הוא חובה. עם זאת, היו חכמים לגבי שיטה זו מכיוון שפיתיונות שבלול רבים המשמשים לשליטה על שבלולים בגינה רעילים לחיות מחמד ולחיות בר אחרות בנוסף לשבלולים.

לעזרה מקצועית של חברת כדיר המדביר צרו קשר